İstanbul Üniversitesi, Yeni Akademik Yılını “İyi Eğitim, Centilmen Mücadele” Sloganıyla Başlattı.

(“İstanbul Üniversitesi, Yeni Akademik Yılını “İyi Eğitim, Centilmen Mücadele” Sloganıyla Başlattı”, İstanbul Üniversitesi Kurumsal Web Sitesi www.istanbul.edu.tr, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 12 Ekim 2011)

İstanbul Üniversitesi, 2011-2012 Öğretim Yılı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Açıldı

İstanbul Üniversitesi 2011-2012 akademik yılının ilk töreni, 12 Ekim 2011 tarihinde İÜ Beyazıt Yerleşkesi’nde yapıldı. YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, İÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İÜ akademik ve idari personelinin katıldığı ilk tören sona erdi.

İstanbul Üniversitesi 2011-2012 öğretim yılının ikinci töreni, T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Vezneciler Yerleşkesi’ndeki ikinci törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra AB Bakanı Egemen Bağış, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Sevim Savaşer, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, UEFA As Başkanı Şenes Erzik, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, YÖK üyeleri, rektörler, İstanbul Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrencileri katıldı.

Yeni akademik yılı “iyi eğitim, centilmen mücadele” sloganıyla açan İstanbul Üniversitesi, sporun önemine vurgu yaptı. Teknolojinin kolaycılığa alıştırdığı, sağlık sorunlarının giderek arttığı bilgisayar çağında, geleceğin Türkiye’sini inşa edecek olan gençlerimizin, iyi eğitim ve sağlıklı bir yaşamı tercih etmelerinin önemi üzerinde duruldu.

“İyi Eğitim, Centilmen Mücadele Projesi” ile İstanbul Üniversitesi Kadın Basketbol Takımının yeniden yapılandırılması için çalışmalar başlatıldı. Rektör Prof.Dr. Yunus Söylet İÜ Kadın Basketbol Takımının nasıl yapılandırılabileceği konusuyla ilgili görüşlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştı. İÜ Kadın Basketbol Takımı’da açılış töreninde hazır bulundu.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. “1453’ten Günümüze İstanbul Üniversitesi Belgeseli”nin açılış törenine özel 10 dakikalık versiyonunun gösteriminin ardından, İÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Muhammet Atak konuşma yaptı. İÜ araştırma görevlilerini temsilen Türkiye’yi Dünya Sörf Şampiyonası’nda başarıyla temsil eden Araş. Gör. Cihan Akça kürsüye çıktı. Akça, konuşmasında sporun önemi ve İstanbul Üniversitesi’nin spor etkinliklerine değindi.

YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet konuşmasında, İstanbul Üniversitesi’nin son üç yılda gösterdiği gelişim, gerçekleştirilen projeler ve bilimsel çalışmalar hakkında bilgi verdi. Açılış töreninin sloganının “iyi eğitim, centilmen mücadele” olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yunus Söylet, bu sloganla spor ve eğitimin ayrılmaz birer kavram olduğunu bir kez de yükseköğretim düzeyinde vurgulamak istediklerini söyledi.

“Bu sloganı, spor ve eğitimin ayrılmaz birer kavram olduğunu bir kez de yükseköğretim düzeyinde vurgulamak için seçtik. Spor camiamızın sıkıntılarına ancak eğitimin çare olacağına dikkat çekmek için seçtik. Bir başka neden ise Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunları’nı İstanbul’da düzenlemek için resmen aday olmasıdır.

İyi eğitim, centilmen mücadele’, sloganını oluştururken sporla ilgili çeşitli kavramları masaya yatırmak gerektiğini düşündük.  Spor günümüzde, hem gelişmiş ülkelerin hem de büyük ticari kuruluşların birbirlerine üstünlük sağlamayı hedefledikleri bir savaş alanı haline gelmiştir.

Sporcuların başarıları, sağlıkları ve performansları kendileri dışında bağlı bulundukları toplumu ve ülkeyi yakından ilgilendirmeye başlamıştır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki Avrupa Futbol Şampiyonası’nda birinci olan ülke, şampiyonayı takip eden üç yıllık süreçte Avrupa ekonomisinde daha etkin bir rol almaktadır.”

Konuşmasının son kısmında artık ihtiyaçlara cevap veremeyen yükseköğretim yasaının değişmesi üzerinde duran YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, sözlerini Yunus Emre’den bir alıntı ile tamamladı:

Cümleler doğrudur sen doğru isen,
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Dağlar nice yüksek olsa da yol onun üstünden geçer.”

YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan konuşma yaptı. Türkiye’deki üniversitelerde yaşanan son gelişmeleri aktaran Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yeni akademik yılda tüm öğrencilere başarılar diledi.

Kürsüye son olarak T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan geldi. İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’nin en köklü üniversitesi olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’nin 558 yıllık tarihi boyunca çok sayıda bilim adamı, sanatçı, düşünür ve siyasetçi yetiştirdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılının tüm öğretim üyeleri ve öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet,  T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a İstanbul Üniversitesi Ana Kapısı’nın İznik Çinisi’ne yapılmış resmini takdim etti.

Törenin sonunda, yayınlarına 1000 ve üzeri atıf yapılan İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerine T.C. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan plaket verdi.

1000 ve üzeri atıf yapılan öğretim üyelerimiz: İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Müjdat Uysal, Prof. Dr. Murat İnanç, Prof. Dr. Nevin Dinççağ, Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, Prof. Dr. Ahmet Gül, Prof. Dr. Ahmet Nayır, Prof. Dr. Temer Demiralp, Prof. Dr. Murat Emre, Prof. Dr. Piraye Oflazer, Prof. Dr. Hülya Kayserili; İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hasan Yazıcı, Prof. Dr. Sebahattin Yurdakul, Prof. Dr. Vedat Hamurduyan, Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan, Prof. Dr. Yalçın Tüzün; İÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ayhan Ulubelen, Prof. Dr. Gülaçtı Topçu; İÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sehban Kartal; İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Arık, Prof. Dr. Reşat Apak, İÜ Kardiyoloji Enstitüsü Prof. Dr. Vedat Sansoy

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET’in Açılış Konuşması
2011-2012 Akademik Yılı Açılışını arşivden izlemek için TIKLAYINIZ.

http://www.istanbul.edu.tr/duyurular/2011/2011_2012AcilisRektorKonusma/ACILIS3.flv

 

 


12/10/2011
14093 defa okundu
İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 440 00 00