İstanbul Üniversitesi
http://iutest.istanbul.edu.tr/?p=18998
Export date: Fri Nov 24 1:42:32 2017 / +0000 GMT

Futbolda Yeni Ufuklar


FUTBOLDA YENİ UFUKLAR KONFERANSLARI DİZİSİ BAŞLADI

FUTBOLA YENİ UFUKLAR AÇILACAK

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDEN FUTBOLA AKADEMİK YAKLAŞIM

Futbolun tüm paydaşlarını bir arada buluşturarak sektöre yeni bir bakış açısı ve çözüm önerileri sunmayı amaçlayan İstanbul Üniversitesi, Futbola Yeni Ufuklar (FYU) Konferansları’nın ilk etkinliğini 29 Mart 2013 tarihinde İU Rektörlüğü Senato Odası’nda gerçekleştirdi.

Konferans serisinin açılış konuşmasını yapan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, konuşmasında İstanbul Üniversitesi’nin spora yaptığı katkılardan, İÜ Spor Birliği Kulübü’nün tarihçesinden bahsetti ve projenin neyi hedeflediğini anlattı. İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, konuşmasında şu noktalara değindi:

“Tüm sporlar içinde futbol bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok ilgi doğuranı ve ekonomi yaratanıdır. Bugün bir endüstri haline gelmiş olan Profesyonel Futbol beraberinde doğal olarak bir sürü sorun getirmektedir. Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır. Bu çözümler için bilimsel yöntem ve yaklaşımları kullanabiliriz. Endüstriyel futbolun sorunlarının çözümleri tıp, ekonomi, iş idaresi, sosyoloji gibi akademik alanlarda bulunabilir. Futbol bu alanlarda araştırma potansiyeli yaratarak Üniversitelerin ilgi alanı içine girmiştir.

Ülkemiz futbolu sorunlarının bilimsel bir bakış açısı ile irdelenerek çözümlerinin üretilebileceği bir aşamaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi olarak bu konuda üzerimize düşen görevi üstlenmeye karar verdik. Bu nedenle bugün ilki gerçekleşecek ve bir sivil toplum girişimi olan ‘Futbolda Yeni Ufuklar’ konferans serisini İstanbul Üniversitesi çatısı altında yapıyoruz.

İlkbahar döneminde ‘Finansal Fair Play’ ve ‘Federasyonların Yönetişimi’ konularında iki konferans daha düzenlemeyi planlıyoruz. Bu iki toplantının da misafir konuşmacıları Avrupa’nın konuları ile ilgili en önemli uzmanları olacaktır. Bu iki konferansı yeni toplantı salonumuzda gerçekleştireceğiz. Güz döneminde

  • Kulüplerin Finansmanı/Denetimi

  • Gençlik Geliştirme ve Elit Futbolcu Yönetimi

  • Futbol ve Dijital Çağ

  • Taraftar

  • Tesis Yönetimi

  • Futbol ve Yolsuzluk


konularında konferanslar düzenlemeye devam edeceğiz. Dikkatle bakıldığında bu konular değişik akademik disiplinleri doğrudan ilgilendirmektedir.

Her konferansın ardından konuşmaları ve çözüm önerilerini kapsayan bir rapor yayımlanacağı gibi ‘Futbolda Yeni Ufuklar Konferans’ serisinin sonunda bir nihai rapor yayımlanacaktır. Nihai rapor ülkemiz futbolunun sorunlarının uluslararası normlardaki ve fakat yerel özellikleri dikkate olan çözümlerinin bir özeti olacaktır. Bu nihai rapor kamuoyu ile paylaşılacağı gibi Üniversitemiz Akademik birimlerinin konuyla ilgili araştırmaları için bir yol haritası oluşturacaktır.”

Açılış konuşmasının ardından Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji Öğretim Üyesi Sean Hamil, konferans dizisinin ilkini başlattı.

Sean Hamil konuşmasında “Finansal sürdürülebilirlik açısından özel mülkiyet o kadar önemli değil. Hala İngiltere Premiere Ligi’nde kulüplerin karlı yapılarını görüyoruz. Ben fair play lig modelini destekleyen biriyim. Kulüplerin Premiere Fair Play’e göre iyi alt yapı yatırımları gerekliydi.

Misafir konuşmacı olarak konferansa katılan Hamil, uluslar arası kulüplerin yönetişim modelleri ve uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Sean Hamil, yönetişim bağlamında İspanya (Barcelona ve Real Madrid özelinde), Almanya (Borussia Dortmund ve Bayer Munich) liglerinden örnekler verdi. Özel mülkiyet üzerinden açıklamalarda bulunan Hamil, finansal sürdürülebilirlik ve futbol fonlarını geliştirme yolları hakkında çözüm yolları sunarken UEFA bünyesindeki 53 futbol kuruluşunun Avrupa sporundaki durumu nedir? Sorusuna da doyurucu cevaplar verdi.

“Türkiye’ye gelmeyi sevmemin nedenlerinden biri de deneyim kazandırması ve Türkiye’nin dünyada futbol yayıncılığı konusundaki yedinci büyük ülkesi. Ve Türkiye’nin en büyük takımları Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray Avrupa futbolunun kültürel mirasları arasında.

Barcelona devletten kredi aldı, ödemedi. İspanya’ya bakıldığında özel mülkiyete geçen bu kulüpler kesinlikle başka davranış göstermekte. Başkalarının ve devletin parasını harcamaya devam ediyorlar. Real Madrid ve Barcelona bunlar istisna. Bunlar dünya çapında markalar. Dünyanın farklı kulvarlarında mücadele ediyorlar. Bir dönem Barcelona halka açıldı. İnşaat yapmak istiyorlardı. Katalanlar karşı çıktı. Ben de kulübe üye oldum.

Futbol dünyanın en büyük endüstrilerinden biri. Dünyanın en büyük futbol kulüplerinden Valencia, milli bir endüstriye dönüşmüş halde. Çünkü burada bölge hükümeti tarafından destek görüyorlar. Avrupa komisyonunun sorduğu da şu oldu:  Neden hükümet özellikle özel firmalar olan yatırımları destekledi?

Çünkü futbolun sosyal bir prestiji bulunmakta. Kulüpler genel zincir içinde değil kendi bünyelerinde özerk davranmaktadır. Her birinin kendi onursal duruşları vardır. Bir nevi vakıf gibi davranırlar diğer insanların paralarını harcayarak. Bu durum da yerel hükümetin bölgesel durumu. İspanyada durum böyle.

Almanya’da iki kulübün sahibi iki büyük firma Borussia Dortmund ve Bayer Munich. Borussia halka açıldı, Munich hala soft mülkiyetinde. Almanya’da sürekli birlik modeli tutuyor. Almanlar  kulüplerin arasına yabancı mülkiyet katılsın istemiyorlar. Benim taraftar mülkiyet modelini başarılı bulduğum oluyor. Halbuki özel mülkiyet modelinin faydalarının bilinmesi lazım. Almanya kulüplerin çok önemli kâr ettiği sayılı ve az ligler arasında. Almanlar başından itibaren çok ciddi bir düzenleme içerisinde yönetim yaptılar. Ekonomik tercihten etkilendikleri için çok düzenli ve sıkı bir yönetim sergiliyorlar.

İngiltere’de büyün kulüpler de özel mülkiyet vardır. İngiltere’de yurt dışından yatırım yapılan bir lig var. Çok iyi bir kazanç söz konusu. Yayın hakları çok iyi. Stada giden seyirci sayısı İngiltere’de çok yüksektir. Burada önemli olan konulardan birisi yayın hakları, diğeri de statların iyileştirilmesidir. 6.000 kişilik statlar bile çok büyük statlara dönüştürüldü. TV yayın hakları söz konusu olduğu zaman. Bu yayın haklarını satmalarına rağmen çok büyük borçlanmaları oldu. Örneğin Abromoviç’in İngiltere’deki yatırımı bazı zararları karşılanmasını sağladı.”

“Kulüplerin Yönetişim Modelleri” başlıklı konferansın moderatörlüğünü Galatasaray Sportif AŞ Başkan Danışmanı ve FIFA Danışmanı Ebru Köksal yaptı. Konferansa İÜ Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Helvacı, Spor Yazarı Ömer Gürsoy, Deloitte Türkiye’den Özgür Yalta konuşmacı olarak katılacak.

Konuşmacılar kulüp yönetimleri hakkında Türkiye’deki uygulamalar, sorunlar ve çözümler yolları hakkında açıklamalar yaptılar.

Konferans, görüş alış-verişinin ardından öğrencilerden ve sosyal medyadan gelen soru/cevap bölümü ile sona erdi.

Katılımın ücretsiz olduğu “Futbolda Yeni Ufuklar Konferansları”, her yaştan ve kesimden izleyicilere açık olarak gerçekleştirilmektedir. Sosyal medyanın da etkin olarak kullanıldığı konferans öncesi ve sonrasında sporseverlere farklı iletişim kanalları ile ulaşılmaya çalışılmaktadır.

FUTBOLDA YENİ UFUKLAR KONFERANSLARI DÜŞÜNCE GRUBU

Ahmet Güvener

Ebru Köksal

Prof. Dr. Bülent Bayraktar

Doç. Dr. Ergün Yolcu

Engin Kehale

Hilmi Güvenal

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


[nggallery id=433]

Post date: 2013-04-04 11:29:28
Post date GMT: 2013-04-04 08:29:28

Post modified date: 2013-04-07 06:57:49
Post modified date GMT: 2013-04-07 03:57:49

Export date: Fri Nov 24 1:42:32 2017 / +0000 GMT
This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://iutest.istanbul.edu.tr ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com